Poznań / Poznań / Polska / 04.11.2020

Pierścień obronny. Fortyfikacje, które broniły mieszkańców miasta Poznania zbudowano w latach 1828-1869. Twierdza Poznań-najnowocześniejsza architektura militarna tamtych czasów. Nie do zdobycia. Wewnętrzny pierścień fortyfikacji poligonalnych i zewnętrzny pierścień forteczny. Śluzy, bramy, bastiony, forty, schrony, umocnienia. Ukryte, niewidoczne, zarośnięte, nieistniejące. W miarę upływu lat rozwoju miasta i zmieniającej się historii twierdza traciła na znaczeniu. Forty i obiekty militarne zmieniały funkcje i przeznaczenie. Modernizowana i rozbierana przetrwała szczątkowo. Zostało 18 budynków fortecznych – strażników historii.

Darjeeling / Indie / 10.03.2020

Malutki sklep za rogiem. Zbita szyba, zapach stęchlizny, ciemno i zimno. Naszyjniki – krótkie, długie, z kości, z kamienia ze szkła, bransolety, pierścienie, “różańce” i inne przeróżne przedmioty do ozdabiania ciała. Ale to nie tylko ozdoby to również amulety obronne a często przede wszystkim. Dreszcze przechodzą mnie po plecach , nie wiem z zimna czy ze strachu. Pomieszczenie wypełnia gęsta dusząca energia, nie mogę się skupić na oglądaniu setek a może tysięcy oryginalnych rękodzieł Tybetańczyków . Czuję strach, smutek i śmierć, muszę stąd jak najszybciej wyjść. Miałem wrażenie że te wszystkie przedmioty, ozdoby, pamiątki patrzą na mnie z wyrzutem. Patrzą i mówią że należą do kogoś innego. Proszą żebym zostawił je w spokoju. Zrobiłem jedno zdjęcie i musiałem szybko wyjść.

Każda wykorzystana w podróży fotografia przestaje być bagażem, zmienia swoje przeznaczenie, dostaje nowe życie. Powstaje z niej unikatowy worek podróżny z historią w tle. Zawsze tylko jeden. Jedna fota – jeden worek. Na bagaż

Backstage

01
01
01
01
01
01
01
01
01
01
01
01
previous arrow
next arrow
01
01
01
01
01
01
01
01
01
01
01
01
previous arrow
next arrow