Funchal / Madera / Portugalia / 29.12.2022
Idziemy Promenade da Praia Formosa na Maderze, wybetonowanym deptakiem wzdłuż wybrzeża oceanu Atlantyckiego. Po lewej stronie kamienista plaża a po prawej skały i w oddali miasto. Żadnego cienia. Idziemy nie wiedząc gdzie i jak daleko ten trakt się ciągnie. Słońce rozgrzewa beton. Chce nam się pić. Wczoraj zapakowaliśmy się do Landrowera i wyruszyliśmy z naszą przewodniczką na zwiedzanie Wyspy. Od rana padał deszcz, niebo i góry zasłaniały gęste chmury. Wilgotno i gęsto od zapachów roślin. To pachnie las mglisty. Magicznie zamglony, prehistoryczny las Wawrzynowy, który pozostał tylko w szczątkowych ilościach na Maderze, wyspach Kanaryjskich i Azorach. Kiedyś występował w Europie południowej i Afryce północnej. Na Maderze zostało niecałe 20% lasu pierwotnego. A jest to las wyjątkowy. Na Maderze nie ma jezior i rzek jako źródeł wody pitnej. Wodę produkuje LAS. Najstarszy na świecie zachowany w niezmienionej formie Mikronezyjski Las Wawrzynowy. Z okresu trzeciorzędu epoki trwającej od ok. 65 do ok. 2 miliona lat temu. Las wawrzynowy “produkuje” wodę na własne potrzeby a dodatkowo systemem Lewad – kanałów stworzonych przez ludzi, dostarcza wodę całej wyspie. Woda z lasu wykorzystywana jest do nawadniania upraw i jako nieustające źródło wody pitnej. Cud natury czy naturalna forma życia.
Wiórek / Polska / 20.12.2015
Codziennie chodzimy do lasu. Bez względu na pogodę. Zimno, gorąco, mokro czy sucho idziemy do lasu na kąpiel leśną i przez las do rzeki na kąpiel rzeczną. Zimą też. Zawsze wracamy inną drogą jak najdłużej w kąpieli otuleni zapachem i śpiewem lasu. I wody. Zawsze.
Każda wykorzystana w podróży fotografia przestaje być bagażem, zmienia swoje przeznaczenie, dostaje nowe życie. Powstaje z niej unikatowy worek podróżny z historią w tle. Zawsze tylko jeden. Jedna fota – jeden worek. Na bagaż