Dargeling / Indie / 11.03.2020

Plemię Sherpów to twardy i wytrzymały lud tybetański, to najczęściej wykorzystywani tragarze wysokogórscy zamieszkujący Himalaje w Indiach i Nepalu. Schodzimy w dół żeby zobaczyć jak się wspinać w górę. Nasz gospodarz Sherpa Minsur od lat zajmuje się wspinaczką skałkową w Himalajach. Organizuje sprzęt i prowadzi treningi z młodzieżą z Darjeeling. Schodzimy poniżej pól uprawnych plantacji herbaty do małej osady gdzie czekają już na nas młodzi alpiniści skałkowi. Wszyscy piją dziwny płyn w blaszanych kubkach. Jest gorąco. Częstują nas takim samym napojem. Śmieją się patrząc na nas z jakim dystansem podchodzimy do picia. Ale pijemy. Powoli , małymi łyczkami. Schłodzony biały napój wygląda jak kefir a smakuje jak rozwodnione drożdże. Jest pyszny, zaspakaja pragnienie i zaopatruje w mikroelementy. Szykujemy się do dalszej drogi. Na skałę. Często wspinaczka i spotkania na skałce to jedyna rozrywka na jaką ich stać. Wszyscy cieszą się ze spotkania, my, bo zobaczymy jak ćwiczą, a oni, bo będą mogli ćwiczyć. Przyglądamy się jak, po niemal pionowej skale wspinają się jeden po drugim. Wspinają się mistrzowie.

Oslo / Norwegia / 02.09.2019

Marmurowo-granitowy dywan wyłaniający się z Oslofjordu zaprasza nas na spacer. Deptak pnie się w górę do nieba, a my stąpamy z godnością po nim. Linia horyzontu i niebo odbija się szybach ukrytych w ścianach z marmuru. Jesteśmy w drodze. W drodze do nieba. Pod nami pot, łzy, radość, smutek, szczęście, uśmiechy, owacje. Spacerujemy po dachu Norweskiej Opery i Baletu w Oslo. Nie depczemy sztuki. Wspinamy się z nadzieją poznania tajemnic. Życie budynku opery założono na 300 lat. Marmur po którym chodzimy jest dużo starszy i jeszcze wiele lat przetrwa. A sztuka przeżyje.
Siddhiroop Ghose trzyma fotę czekając na swoją kolejkę wejścia na skałkę
Każda wykorzystana w podróży fotografia przestaje być bagażem, zmienia swoje przeznaczenie, dostaje nowe życie. Powstaje z niej unikatowy worek podróżny z historią w tle. Zawsze tylko jeden. Jedna fota – jeden worek. Na bagaż.

Backstage

01
02
03
04
05
06
07
previous arrow
next arrow
01
02
03
04
05
06
07
previous arrow
next arrow