DSC_1843
DSC_1843

Longyearbyen / Spitsbergen / Norwegia / 03.09.2019

Jak chcesz poruszać się poza obrębem miejskim musisz mieć broń. Takie są zalecenia i prawo na Spitsbergenie. Na 2000 mieszkańców na całym archipelagu żyje 3000 niedźwiedzi polarnych. Trzeba wypożyczyć broń, przejść krótki test i czuć się bezpiecznie. Najpierw test. Z zamkniętymi oczami wkładanie zamka i odbezpieczanie karabinu. Potem trzy strzały jeden po drugim jak najszybciej i pozycja pół załadowana. Po godzinie mamy broń, jeszcze tylko kilka uwag jak zachować się kiedy zobaczymy niedźwiedzia. Pierwszej rady udzieliła nam Norweżka wypożyczająca broń. – Jak zobaczycie niedźwiedzia to już jest za późno. On już dawno was wytropił. Zawracajcie i uciekajcie mu z drogi ile sił w nogach. A jak za wami pójdzie to już koniec. W obronie własnej możesz zabić niedźwiedzia z odległości nie większej niż 40 metrów. W innym wypadku grożą bardzo wysokie kary i śledztwo gubernatora wyspy. Miś przebiega 40 metrów w trzy sekundy. W tym czasie musisz go trafić w serce najlepiej trzy razy. – Nie strzelajcie w głowę bo czaszka jest bardzo twarda. Do widzenia. Pełni nadziei, że nie spotkamy niedźwiedzi płyniemy do Piramidy. Na katamaranie dostajemy drugą radę od Rosjan jak zachować się w przypadku spotkania niedźwiedzia. Trzeba zacząć hałasować, powiększyć się i Miszkę przegonić. Trzecia rada od Polaków z polskiej bazy UAM – Jak zobaczysz niedźwiedzia – nie zwracaj na niego uwagi . Rób swoje. 1, 2, 3 szukasz ty.

Nicea / Francja / 28.06.2019

Michael Jackson wiecznie żywy, tylko dla niego tkwiliśmy w tym miejscu. Zbierał się do występu tak długo, że wszyscy podejrzewali go o kokieterię. A to nie działał sprzęt nagłaśniający, a to kostium się nie dopinał, a to rąbek u spódnicy. Przeszkody piętrzyły się, a publiczność zaciekawiona, gromadziła się to znów rozpierzchała. Wysoki, chudy , kanciasty, kostium udający oryginał , buty, charakter, no wszystko prawie zgodne z pierwowzorem. Tylko zacinał się zanim się rozpędził, znikał i tak kilka razy, by, po pewnym czasie znów narobić apetytu na Michaela. To wszystko przy gęsto uczęszczanej alei, po której co chwila sunął cichy tramwaj, tnąc jej niemal doskonałą symetrię i zastałe od gorąca powietrze. Michael nie zaśpiewał.

Jeszcze bez broni fotę trzyma Bartosz Kruger
01
02
03
05
06
07
08
previous arrow
next arrow
01
02
03
05
06
07
08
previous arrow
next arrow
Każda wykorzystana w podróży fotografia przestaje być bagażem, zmienia swoje przeznaczenie, dostaje nowe życie. Powstaje z niej unikatowy worek podróżny z historią w tle. Zawsze tylko jeden. Jedna fota – jeden worek. Na bagaż.
01
ESJ_3083
ESJ_3101
ESJ_3052
previous arrow
next arrow
01
ESJ_3083
ESJ_3101
ESJ_3052
previous arrow
next arrow

nadbagaz.com

Tel. +48 694 484 878

email: jerzy@tuumagazyn.pl