Muzeum Narodowe / Poznań / Polska / 06.08.2020

Pojęcie “czasoprzestrzeni” zostało stworzone przez Hermanna Minkowskiego w celu łatwiejszego opisu Szczególnej Teorii Względności Alberta Einsteina. Wykład w 1908 roku rozpoczął słowami :“ Odtąd przestrzeń sama w sobie i czas sam w sobie mają całkowicie stać się cieniami i tylko pewien rodzaj ich związku utrzymać ma niezależną realność. “ Jaka odległość łączy Albrechta Durera, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Sienę, Zbigniewa Herberta, Jarosława Mikołajewskiego, Muzeum Luwru, Paryż, Państwo na B, Aleksandrę Podżorską, Alberta Einsteina i Hermanna Minkowskiego.

Luwr / Paryż/ Francja/ 02.02.2020

Piąta godzina w muzeum. Patrzyłem i nie widziałem, nie czułem, nie rozumiałem. Obrazy i rzeźby atakowały mnie ze wszystkich stron od pięciu godzin. Potrzebowałem izolacji. Uciec i schować się w cieniu, nie widzie , nie słysze . Nie by . Znaleźć się w innej czasoprzestrzeni. Znaleźć schronienie tam, gdzie mógłbym da odpocząć zmysłom. Szedłem nie patrząc na nic. Cień koił wzrok, dawał odpoczynek zmysłom. Nie patrzyłem już na żadne obiekty, na żadne obrazy. Patrzyłem na cienie jakie rzucają. Cienie skupiły moją uwagę. Pochłonęły mnie. Znalazłem się w innej czasoprzestrzeni. W przestrzeni cieni w muzeum. Cieni obrazów, rzeźb, posągów, instalacji. Cieni sztucznych i naturalnych. Każda galeria, każde muzeum, ma własny cień. Własną czasoprzestrzeń cieni dzieł sztuki. Oświetlenie prac, mieszanie się temperatur barwowych różnych źródeł światła, kolor ścian, draperii, faktury to wszystko buduje repertuar cieni każdego muzeum.
Każda wykorzystana w podróży fotografia przestaje być bagażem, zmienia swoje przeznaczenie, dostaje nowe życie. Powstaje z niej unikatowy worek podróżny z historią w tle. Zawsze tylko jeden. Jedna fota – jeden worek. Na bagaż

Backstage

02
03
04
05
06
01
07
08
09
11
12
IMG_2263f
previous arrow
next arrow
02
03
04
05
06
01
07
08
09
11
12
IMG_2263f
previous arrow
next arrow