Pałac Dożów / Wenecja / Italia /06.07.2019

Do Wenecji przyjechaliśmy na Biennale sztuki współczesnej. Hasłem tegorocznej edycji było chińskie przysłowie „Obyś żył w ciekawych czasach”

Symbolem Wenecji oprócz kanałów i gondolierów był dla mnie od zawsze Pałac Dożów. To miejsce sprawowania władzy w czasach świetności Republiki Weneckiej, tak dobrze znane, że nawet ci, co tu nigdy nie byli, wiedzą jak wygląda , ta specyficzna architektura, ta gęstość detali, kunszt dekoracji. Zawsze chciałem przejść się po placu św Marka i postać w cieniu Pałacu Dożów. I się spełniło. Nikt z nas się nie spodziewał, że za trzy miesiące cała Wenecja znajdzie się pod wodą, że największa powódź od ponad 50 lat zaleje i zniszczy Wenecję.

Wyspy Gili / Indonezja / 02.02.2006

Nie zwracaliśmy uwagi na ponaglenia naszego przewodnika , który z uśmiechem przywoływał, że powinniśmy już wracać, że robi się niebezpiecznie. Jak może być niebezpiecznie na rajskiej bezludnej wyspie, kiedy wokół na plaży pusto, świeci słońce i morze zaprasza do kąpieli. Jesteśmy tu kilka godzin i nic się nie zmienia. Tylko coraz bardziej pogoda nas rozleniwia. Wiatr wstrzymał oddech i morze się uspokoiło. Idylla. Cisza. Kiedy kolejny raz przewodnik namawiał nas na powrót, uśmiech zniknął z jego twarzy Za naszymi głowami niebo zrobiło się czarne. Cisza wybrzmiewała coraz mocniej. Rezonowała w głowie jak dzwon po uderzeniu serca. Cisza przed burzą. Mała łódź którą przypłynęliśmy zaczęła tańczyć na falach. Góra , dół, ściana wody, góra , dół, ściana wody. Przewodnik-kapitan już się nie uśmiechał. Walczył z gotującym się morzem a my ze strachem. Woda która nas uspakajała przed chwilą, teraz przerażała, chciała nas pochłonąć. Początek i koniec życia.
Świeżo upieczony wilk morski, Julita Mańczak trzyma ramę z morzem południowochińskim.
Każda wykorzystana w podróży fotografia przestaje być bagażem, zmienia swoje przeznaczenie, dostaje nowe życie. Powstaje z niej unikatowy worek podróżny z historią w tle. Zawsze tylko jeden. Jedna fota – jeden worek. Na bagaż

Backstage

IMG_2424
IMG_2436
IMG_3189-2
IMG_3201
IMG_3203
IMG_3200
previous arrow
next arrow
IMG_2424
IMG_2436
IMG_3189-2
IMG_3201
IMG_3203
IMG_3200
previous arrow
next arrow