Zatoka Adolfa / Spitsbergen / Norwegia / 05.09.2019

Dopłynęliśmy do brzegu. Dzięki ekipie stacji polarnej UAM która przetransportowała nas pontonem z Piramyden przez zatokę Petunia do zatoki Adolfa. Dotarliśmy do największego lodowca w okolicy. Temperatura około 0 stopni. Słońce przedziera się przez chmury. Dziwne światło, jakby ktoś założył mi filtr na oczy. Wczoraj niedaleko stąd widzieliśmy niedźwiedzie polarne. Pusto i dziko. Nikogo oprócz nas. Niedźwiedzi też na szczęście nie widać. W oddali na krze wyleguje się foka. Huk jak wystrzał z pistoletu. Tak cieli się lodowiec. Lodowiec Nordenskield. 100 lat temu wyprawa taka zajęłaby nam miesiące albo lata. To miejsce mogli zobaczyć nieliczni. Teraz codziennie przypływają wycieczki zobaczyć lodowiec i poczuć klimat polarny choćby z pokładu statku. Bo to jest dzikie i piękne. Dzika natura jest piękna. Lodowce są piękne. Trudno uwierzyć na słowo, że to umiera. Tu nawet śmierć jest piękna.

Canal Grande / Wenecja / Italia / 08.07.2019

Kochamy piękno. Potrzebujemy go. Już mało kogo dziwi to, że można jechać tysiące kilometrów, żeby podziwiać piękno natury, czy efekt pracy ludzkich rąk. Wenecja. Tu chyba nigdy nie będzie przesady w opisywaniu jej piękna i wyjątkowości. Wystarczy przebić się przez tłum do najlepszego miejsca widokowego na moście i spojrzeć na Canal Grande. Zapominasz o wszystkim. O tysiącach turystów stojących za twoimi plecami. O upale, hałasie i gnijących wodorostach. Patrzę na obrazy namalowane przez artystów z różnych epok. Nigdy tu nie byłem, a znam to miejsce doskonale. Poznaję wszystko. A przede wszystkim klimat i kolory. Kto to namalował. Tak pięknie. Niebo, woda i pałace jak gondole pływające po niebie odbijającym się w wodzie.
Zdjęcie zasłania Światosławę Beatę Sadowską, nieodkryty jeszcze talent literacki.
Każda wykorzystana w podróży fotografia przestaje być bagażem, zmienia swoje przeznaczenie, dostaje nowe życie. Powstaje z niej unikatowy worek podróżny z historią w tle. Zawsze tylko jeden. Jedna fota – jeden worek. Na bagaż.

Backstage

05
05a
06
07
01
02
03
04
08
09
previous arrow
next arrow
05
05a
06
07
01
02
03
04
08
09
previous arrow
next arrow